Strona główna » Wiedza » Detektory gazów wybuchowych i tlenku węgla w garażach podziemnych. Czemu służą?
Większość obecnie projektowanych i stawianych budynków wielorodzinnych posiada garaż podziemny. Przeznaczony jest on głownie do parkowania pojazdów osobowych oraz wydzielone zostają w nim komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne. Każdy wie, że pracujący silnik spalinowy wytwarza szkodliwe gazy, w tym pewne ilości niebezpiecznego dla zdrowia ludzkiego tlenku węgla. Kolejnym zauważonym niebezpieczeństwem jest stosowanie instalacji LPG w samochodach. Cięższy od powietrza propan-butan stwarza realne zagrożenie wybuchowe przy ewentualnej awarii i wycieku gazu z takiej instalacji. Wychodząc naprzeciw tym problemom w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określono jakie wymogi muszą spełniać garaże dla samochodów osobowych oby były bezpieczne dla ich użytkowników.
§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:
1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,
2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5,
4) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan - w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu.
Z jakich elementów składa się system detekcji gazu?
System detekcji gazu składa się z kilku elementów:
- detektora wykrywającego obecność gazu wybuchowego w powietrzu
- modułu sterującego odbierającego sygnały z detektorów i przekazującego sygnał do kolejnych elementów systemu
- urządzeń optyczno – akustycznych
- kontrolerów wentylacji
- przewodów łączących elementy systemu
Kto może wykonać konserwację systemu detekcji gazów?
Przegląd takiego systemu może wykonać osoba z odpowiednią widzą i doświadczeniem, która została przeszkolona u producenta danego systemu. Osoba powinna przedłożyć zaświadczenie uprawniające go do konserwacji danego systemu.
Jak powinien być przeprowadzony przegląd systemu?
Osoba wykonująca przegląd systemu detekcji gazu powinna zwrócić uwagę m.in. na:
-sposób i miejsce zamontowania detektorów, czy detektor jest właściwie dobrany do występującego zagrożenia, czy znajduje się na właściwej wysokości, czy nie jest on zamocowany zbyt blisko np. studzienki kanalizacyjnej lub wentylatora
-czy dławice są zakręcone
-czy przewody są przymocowane, nie machają się, nie przecierają itp.
-czy detektor jest zasilony jednym przewodem
-datę kalibracji detektora
-zanieczyszczenie detektora
-ilość wskazywanych błędów / uszkodzeń w centrali
-czy liczba detektorów w obiekcie zgadza się z ilością detektorów podłączonych do systemu
-czy centrala jest właściwie zasilana
-czy ważność akumulatora nie została przekroczona
-test detektorów odpowiednim stężeniem gazu testowego
-zadziałanie urządzenia odcinającego
-sprawdzenie elementów sygnalizująco – optycznych
Garaże w których zastosowano detektory niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan oraz tlenku węgla są bezpieczne dla osób z nich korzystających. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja musi być systematycznie sprawdzana aby działała poprawnie i prawidłowo reagowała już na niewielkie stężenia niebezpiecznych gazów.
W Polce wiodącymi producentami systemów detekcji gazów wybuchowych i toksycznych są Gazex i Sensortech (COMAG)
Producenci w zależności od typu sensorów zastosowanych w detektorach zalecają wykonywanie przeglądu systemu nawet co trzy miesiące.
Nasz zespół świadczy usługę projektowania, instalacji oraz wykonuje przegląd i konserwacje systemów detekcji gazów toksycznych i wybuchowych w garażach podziemnych oraz kotłowniach.. Posiadamy odpowiednie uprawnienia, wiedzę i doświadczenie z tego zakresu.
Zapraszamy do współpracy właścicieli obiektów usługowych oraz zarządców nieruchomości.
czytano: 3661 razy
autor: besafe.net.pl
data dodania: 2017-02-21 20:28:03
BeSafe S.C.
UL. RYDYGIERA 19 lok. 58, 01-793 WARSZAWA
tel.: 780 123 104, 780 123 105
e-mail: biuro@besafe.net.pl